".....mamy czołg z patelni...."

Jedna ze stron na profilu społecznościowym doniosła, że dziś stuka 51 rocznica premiery serialu „Czterej pancerni” w telewizji polskiej. Kawał życia. Realnego i wirtualnego. Raczej półrealnego, bo hektogodziny spędzone przed telewizorem. I raczej nie wirtualnego, a imaginacyjnego. Każdy się w to bawił, każdy inscenizował. Wiadomo którą rolę każdy chciał odgrywać. Trochę byłem w tej materii z przodu. Miałem taki układ łóżek: “ dolnego i piętrowego“, że tworzyła się świetna czołgowa dziura. Do tego miałem prawdziwy kask motorowy, który na upartego mógł robić za hełmofon, a z czasem się i pies przytrafił. Spaniel wprawdzie, ale skoro kask motorowy mógł robić za hełmofon, to i spaniel mógł robić za wilczura. Przecież i tak jeden czołg robił za całą armię.
Kawal życia nie tylko w dzieciństwie, bo i potem się oglądało. Kolega, to nawet zwykł sobie na chandrę pożyczać komplet kaset video z pancernymi i puszczać w kółko.
W okrągłą, czterdziestoletnią rocznicę emisji szefem TVP został Bronisław „Wszystko wiem najlepiej i posiadam wyższość moralną” Wildstein. Wiem, trochę do sarkastyczny przydomek. I nieindywidualny, bo o każdym publicyście można by napisać, że wszystko wie najlepiej. Tak twierdził Ziemkiewicz o Michniku i to samo można powiedzieć o Ziemkiewiczu. No bo i trudno, by publicysta zaczynał od zdania typu: „uważam tak a śmak, ale chyba niesłusznie i sam nie jestem tego pewien”. Nikogo by wówczas do swoich poglądów nie przekonał. W każdym razie jedyne, z czego zapamiętałem Wildsteina jako prezia TVP, to że zakazał emisji „pancernych”, we wszystkich kanałach. Z uwagi oczywiście na ich prokomunistyczny, prosowietystyczny chyba, wymiar. Nie wiem. Znam każdy odcinek na pamięć i za prosowietystę się nie uważam. Nie uznaję też za nich swoich kolegów z czołgu. Mało tego. Znam i takich towarzyszy czołgowej broni, którzy wtedy popierali Wildsteina. Ot, takie wyparcie. Wzruszył mnie po tym zakazie jakiś komentarz w internecie, po tym zakazie: "przecież to doskonały obraz sensacyjno przygodowy dla młodzieży, o poświęceniu i lojalności". Oczywiście w sedno. I jakie przyszłe sławy ten serial wypuścił w dalszą drogę sceniczną? Gajos, Gołas, Pieczka, Wilhelmi, Pyrkosz, Opania, Michnikowski, Nalberczak, tekst Osieckiej, muzyka Kilara, Fettig śpiewał. 

Komentarze

Popularne posty